Kartka Bożonarodzeniowa
Quilling (ang. "nawijać na pióro lub rurkę") technika z rodzaju papieroplastyki, (zwana też papierowym filigranem) służąca do tworzenia ozdób z wąskich pasków papieru zwiniętych w kształt sprężyny spiralnej i odpowiednio uformowanych przez zagniecenie zewnętrznych warstw papieru.
Przygotowane elementy najczęściej naklejane są na zdobioną powierzchnię tak, że powierzchnia paska papieru jest w stosunku do niej prostopadła. Rzadziej z elementów skleja się samodzielne kompozycje dekoracyjne. Technika wywodzi się prawdopodobnie z jubilerskiej techniki filigranu.
Trochę historii...
Początki quillingu sięgają epoki renesansu (wiek XV i XVI). W tym okresie mnisi wykorzystywali pozłacane paski papieru do zdobienia książek. Do zwijania pasków używali gęsich piór (ang. "feather quill") - stąd prawdopodobnie nazwa techniki. W XVIII wieku quilling stał się popularnym sposobem spędzania wolnego czasu dobrze urodzonych panien i pań. Wykorzystywany był do ozdabiania przedmiotów codziennego użytku, był również łączony z haftem czy też malarstwem. Popularność quillingu zanikła wraz z końcem XIX stulecia.
Teraźniejszość....
Quilling wrócił do łask w XXI wieku. Ze względu na dostępność materiałów oraz ich niewielki koszt zyskał szerokie grono entuzjastów na całym świecie.
"Kartka świąteczna"
Oto krótka instrukcja wykonania takiej kartki.
1. Przygotowujemy niezbędne materiały: paski kolorowego papieru, przyrząd do quillingu, klej MAGIC, nożyczki, kolorowe perełki, mazaki do zdobienia.
2. Bierzemy pasek papieru i nożyczkami rozcinamy go na pół.
3. Za pomocą przyrządu do quillingu nawijamy pasek, tworząc dość ciasne kółko.
4. Koniec zwiniętego paska sklejamy klejem. W ten sposób przygotowujemy wszystkie elementy potrzebne do utworzenia laski Mikołaja.(6 kółek białych i 6 czerwonych).
5. Aby wykonać listki, zielone paski zwijamy podobnie jak białe i czerwone, lecz przed sklejeniem pozwalamy aby w palcach delikatnie się poluzowały. Potem koniec znowu kleimy i palcami formujemy kształt listka ściskając końce do środka.
6. Małe kółka tworzymy z połowy długości paska.
7. Przechodzimy do układania elementów i przyklejania ich stopniowo na płaszczyźnie kartki.
8. Z paska papieru robimy niewielką kokardkę i ozdabiamy ją perełką.
9. Pozostałą część kartki ozdabiamy kolorowymi perelkami i mazakami.